8 استراتژی برای بهبود همکاری مجازی در ساخت و ساز

کرونا و صنعت ساختمان

همکاری (چه به صورت حضوری و چه مجازی) در ساخت و ساز بسیار مهم است.

در عین حال که تلاش تک تک اعضای تیم پروژه حائز اهمیت است، پروژه ها تنها هنگامی موفق می شوند که اعضای تیم و ذینفعان بتوانند در کنار هم مشکلات را برطرف و کارها را هماهنگ کنند.


اینک فشار بسیار زیادی بر تیم های ساختمانی وارد شده است تا از راه دور و به صورت مجازی همکاری کنند. اما با توجه به اینکه برخی از پیمانکاران با مفهوم همکاری مجازی چندان آشنا نیستند، چگونه باید تیم خود را برای موفقیت آماده سازند؟


اخیراً از کسانی که در حال توسعه ابزارهای فناوری برای این صنعت هستند خواسته ایم تا بهترین استراتژی های خود را برای همکاری مجازی موفق به اشتراک بگذارند.

در ادامه، روش ها و همچنین منابع پیشرو در صنعت را برای کمک به تیم های پروژه ملاحظه خواهید کرد.

8 استراتژی برای بهبود همکاری مجازی در ساخت و ساز
کرونا و صنعت ساختمان

1.بیش از هر چیز بر ارتباطات متمرکز شوید

ارتباطات سنگ بنای همه همکاری ها ست. استفان اسمیت یک از بنیانگذاران و نیز مدیر محصولات Field Chat، پیام رسانی مخصوص تیم های ساختمانی، معتقد است: “اصل موضوع، ارتباطات است. از آنجایی که شرکت های ساختمانی در تلاشند جلسات حضوری غیر ضروری را کاهش دهند، ابزارهایی که بتوانند کلیه جنبه های ارتباطات را تسهیل کنند بیش از گذشته مورد نیاز و حائز اهمیت هستند”.


برای بسیاری از شرکت های ساختمانی، ارتباط مجازی، بسته به نیازهای متنوع تیم ها و افراد، به اشکال مختلفی وجود دارد. از نظر استفان “چه صحبت از فناوری همکاری باشد چه کنفرانس ویدئویی، تیم ها به گزینه های ارتباطی بیشتری احتیاج دارند”.

در جهت کمک به شرکت ها برای رفع شکاف های ارتباطی در وضعیت فعلی، Field Chat از 1 ژوئن سال 2020 به متخصصان ساخت و ساز در ایالات متحده و کانادا دسترسی آزاد به پلتفرم خود را ارائه می دهد. جفری گوالانو، رئیس بازاریابی این شرکت، توضیح می دهد:

“تمامی الگوهای ارتباطی در حال تغییرند. ما قصد داریم هر کاری که می توانیم انجام دهیم تا در این شرایط برای تیم های ساختمانی مفید واقع شویم. در حال حاضر، برای ما اهمیتی ندارد که آن ها بعد از ماه ژوئن از محصولات ما استفاده خواهند کرد یا نه. ما فقط می خواهیم به آنها کمک کنیم با برقراری ارتباط با یکدیگر، از این طوفان عبور کنند”.

2.یک منبع واحد حقیقت ایجاد کنید

اگر تاکنون سعی کرده اید روی یک سند غیر قابل تغییر (مانند پیوست ایمیل) در پروژه همکاری کنید، خطرات و مشکلات کار روی نسخه های قدیمی و تکراری را می دانید.


انجل سِی، مدیرعامل و بنیانگذار InsiteVR، تأمین کننده ابزار واقعیت مجازی برای صنعت ساخت و ساز، می گوید: “در دنیای امروزی داشتن یک منبع واحد حقیقت مهمتر از هر زمان دیگری است”.
وقتی صحبت از همکاری مجازی در ساخت و ساز می شود ، تیم ها زمانی سود می برند که روی یک منبع واحد داده و اطلاعات کار کنند. برای نمونه، انجل به اهمیت کار روی یک منبع واحد حقیقت برای داده های بیم (BIM) اشاره می کند و می گوید: “تیم های ساختمانی باید این ابهام را که “مدل صحیح کدام است” به شدت کاهش دهند.” استفاده از ابزاری مانند فناوری همکاری واقعیت مجازی (VR) می تواند اعتماد و اطمینان را در مدل هایی به وسعت پروژه بسیار بالا بَرَد و باعث شود تصمیمات، سریع و با اعتماد به نفس گرفته شوند.
رافائل روسِیرو، مشاور ارشد معماری، مهندسی و ساختمان در خدمات حرفه ای Esri، بر اهمیت تمرکز داده ها و اطلاعات پروژه تأکید می کند: “بسیار مهم است که همه ارکان دخیل در پروژه برای داده های ساخت و ساز به یک منبع واحد حقیقت دسترسی داشته باشند و اطلاعات آن سایت دقیق و به روز باشد”.
علاوه بر داشتن داده های قابل اتکا، یک منبع واحد حقیقت همچنین به تیم های سازنده امکان می دهد از فناوری های پیشرفته ای استفاده کنند که باعث بهبود همکاری مجازی می شود. به عنوان نمونه ، رافائل خاطر نشان می کند “ابزارهایی که همکاری اعضای پروژه در یک محیط سه بعدی با موقعیت جغرافیایی مشخص را ممکن می سازند و استفاده از انواع فرمت های مختلف داده، موجب تشکیل جلسات هماهنگی کارآمدتر و موثرتر می شوند.”
انجل همچنین می افزاید “با یک برنامه اجرایی قویِ BIM(BIM Execution Plan) و یک منبع واحد حقیقت، تیم های پروژه می توانند وارد تکنولوژی هایی مانند واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و نظارت بر سایت با هوش مصنوعی شوند.”

3.گذاشتن محتوا در فضای ابری (Cloud)

گِیب پایز، مؤسس و مدیر عامل The Wild، پلتفرم همه جانبه (immersive) همکاری از راه دور برای تیم های معماری و طراحی، می گوید: “چه در دفتر کار باشید ، چه در خانه، و چه به دیدن مشتری رفته باشید، باید به تمام پرونده ها و اسناد خود دسترسی داشته باشید.”
فناوری های مبتنی بر فضای ابری با ایجاد دسترسی، به ساخت یک منبع واحد حقیقت برای اسناد و داده ها کمک می کنند. گیب ادامه می دهد: “پایه و اساس همکاری مجازی، دسترسی است- دسترسی به محتوا ، افراد و مکان ها، در هر کجا که باشید و روی هر دستگاهی که در دسترس شماست. اولین قدم برای رسیدن به این مهم، قراردادن محتوا در فضای ابری است”.
هنگامی که همه داده ها و اسناد در پلتفرم های ساخت و ساز که به فضای ابری متصل هستند موجود باشد، تیم ها می توانند از همه جا (چه از روی گوشی همراه، چه از دفتر کار خود در منزل)، به اطلاعات خود دسترسی پیدا کنند. یک بنیان داده ای قوی همچنین می تواند از طریق اتصال نوآورانه فن آوری ها، فرصت هایی را برای انواع همکاری های مجازی همه جانبه، مثلا در فضای واقعیت مجازی یا واقعیت افزوده، فراهم کند.

4.از الگوهای نوین کار استقبال کنید

گیب تأکید می کند “سعی نکنید تماس فیزیکی را با جلسات جایگزین کنید”. وی می گوید “زمانی که از خانه کار می کنید، برخی از شرکت ها و مدیران سعی می کنند هر روز جلسه بگذارند. در واقع، شما فقط سعی دارید دفتر کار را با جلسات جایگزین کنید، اما این کار مؤثر واقع نخواهد شد”.
در عوض، وی پیشنهاد می کند که ارتباطات غیرهمزمان را بپذیرید، یعنی پیامی ارسال کنید و انتظار پاسخ فوری نداشته باشید. از نظر او، “روش های مختلفی برای ایجاد ارتباطات و همکاری های غیرهمزمان کاری وجود دارد. ایمیل روشی است که سال هاست از آن استفاده می کنیم. محصولات جدیدی مانند The Wild نیز فضاهایی را هم برای جلسات و هم برای ارتباطات غیرهمزمان فراهم می کنند تا تیم ها در یک فضای همه جانبه همکاری کنند”.
گیب می گوید: “امروزه، انواع مختلفی از گردش کار وجود دارد که غیرهمزمان هستند و به این وابسته نیستند که همه افراد ساعت کاری خشک و ثابتی داشته باشند”.
“به نظر من، این امر سطح جدیدی از جریان کاری و اعتماد را بین اعضای تیم در معرض نمایش خواهد گذاشت، زیرا آنها قادر خواهند بود در ساعاتی که کارآمدتر هستند و به شیوه ای منعطف تر کار کنند.”
باید بپذیریم که همکاری مجازی ممکن است کاملاً متفاوت از همکاری حضوری باشد. استفان می گوید: “ما شاهد تغییر جلسات ایستاده روزانه به جلسات گروهی کوچکتر هستیم. گروه ها در حال یادگیری روش های جدیدی برای همکاری و ارتباط هستند، حتی اگر این روش ها در بسترهای کوچکتر اما مؤثر انجام گیرند.”

5.امنیت را دست کم نگیرید

کریستین کلوس، مدیر ارشد بازاریابی و رئیس واحد شراکت در HoloBuilder ، شرکتی که راهکارهای ثبت واقعیت 360 درجه برای پروژه های عمرانی ارائه می دهد، می گوید: “با وجود ابزارهایی که به راحتی در دسترس هستند، می توان خیلی سریع و ساده، فناوری لازم را با یک رابط کاربری مناسب دانلود، و شروع به ایجاد تیم ها کرد.”
با این وجود، وی از تیم ها خواست قبل از استقرار فناوری همکاری مجازی، یک قدم به عقب بردارند.

“از دیدگاه داده، امنیت در صنعت ساختمان ضروری است. قبل از آنکه پول پرداخت کنید، مطمئن شوید که آن ابزار با سیاست های داده و امنیت شرکت شما مطابقت دارد. عوامل زیادی وجود دارد که باید با دقت بررسی شوند. به یاد داشته باشید، هم یک راه سریع و هم یک راه درست برای پر کردن شکاف وجود دارد.”

6.هر زمان که امکان دارد، کارها را ساده نگه دارید

وقتی مطمئن می شوید که یک ابزار با سیاست امنیتی شرکت شما مطابقت دارد، قدم مهم بعدی آن است که مشخص کنید چه کسی و چگونه از آن استفاده خواهد کرد.

اگر شرکت شما طیف وسیعی از افراد حرفه ای از مشاغل مختلف و یا سایر پیمانکاران را به خدمت می گیرد تا با هم در فضای مجازی همکاری کنند، باید بستر را آماده کنید.

به طور کلی، برای ابزارهایی که ارتباطات پایه را تسهیل می کنند، فناوری هایی سریعتر به کار گرفته می شوند که نیاز به منابع و پیش نیازهای ناچیزی دارند.


جف خاطرنشان می کند: “داشتن فناوری هایی که استفاده از آنها ساده باشد برای ایجاد ارتباط مجازی تیم ها ضروری است”.


انجل اضافه می کند “نگذارید جو زده شوید و فقط به این دلیل که پول دارید، جالبترین و گرانترین فناوری را خریداری کنید.

به کاربران نهایی پروژه فکر کنید و اطمینان حاصل نمایید که آن ها می توانند جلسات مجازی برگزار کنند بی آنکه نیاز باشد هر بار مسئول IT شرکت را صدا بزنند”.

7.کارگاه را به جایی که هستید، بیاورید

دسترسی به دنیاهای مجازی آسان تر از گذشته شده است. در ساخت و ساز، فناوری های جدید می توانند به برنامه ها و نقشه ها جان ببخشند و اعضای پروژه را با شرایط فعلی کارگاه روبرو و درگیر کنند.

در نتیجه، این نوآوری ها می توانند همکاری و هماهنگی را تا حدی باورنکردنی تقویت کنند.
به گفته رافائل، ضبط داده های سه بعدی با موقعیت مکانی مشخص و وضوح بالا به وسیله پهپاد می تواند به ایجاد گردش کارهای قدرتمند همکاری کمک کند. وی می گوید “با استفاده از سیستم های مدرن همکاری مجازی، همراه با تصاویر و داده های دقیق و به روز کارگاه های ساختمانی، کلیه ذینفعان می توانند به اطلاعات لازم جهت گفتگوهای آگاهانه و ثمربخش مجهز شوند”.
اسکن لیزری و فناوری ضبط واقعیت 360 درجه مانند HoloBuilder راهکارهای دیگری برای درک و تعامل با شرایط مجازی کارگاه هستند. کریستین می گوید: “وقتی تیم ها در خانه هستند و یا به کارگاه دسترسی ندارند، مستندسازی [مجازی]، ترجیحاً 360 درجه ای، هنوز هم می تواند به پیشبرد فرایندها کمک کند. ترکیب [مستندسازی مجازی] با کنفرانس ویدیویی نیز بسیار قدرتمند است. وقتی می توانید یک صفحه با نمای 360 درجه از پروژه را به اشتراک بگذارید و با هم ببینید، تیم ها می توانند با هم در فضای مجازی پروژه حرکت کنند و برای اجرای کارها هنگام بازگشت به کارگاه، برنامه ریزی نمایند.”
واقعیت مجازی در صنعت ساختمان، از جمله برای تیم های از راه دور، در حال کسب محبوبیت بیشتر است.

با در اختیار داشتن سخت افزار مناسب، تیم ها می توانند با بررسی مدل ها در یک محیط مجازی حتی قبل از شروع ساخت ارتباط و همکاری را بهبود بخشند.


انجل معتقد است “در واقعیت مجازی، شما محدود به قوانین فیزیک نیستید.

این بدان معنی است که تیم های پروژه می توانند به راحتی به مکان هایی پرواز کنند که دسترسی به آن ها دشوار است، یا خود را در مناطقی که نیاز به بررسی کامل دارد، قرار دهند.

در واقعیت مجازی، می توانید داخل پروژه ای ساخته نشده در مقیاس 1:1 راه بروید.

شما نمی توانید این کار را در زندگی واقعی انجام دهید، مگر آنکه بودجه و زمان لازم برای ساختن ماکت پروژه در مقیاس کامل را داشته باشید یا منتظر بمانید تا پروژه ساخته شود، که در آن زمان، هرگونه تغییر لازم به مراتب گرانتر خواهد بود”.

8.به آینده نگاه کنید

ابزارهای تسهیل کننده همکاری مجازی در ساخت و ساز (و افراد یا شرکت هایی که از آن ها استفاده می کنند) به پیشرفت صنعت ساختمان در حال حاضر و در آینده کمک خواهند کرد.

پیمانکارانی که همچنان پیشرفت نوآوری های جدید را که باعث تقویت نیروی کار منعطف و تیم های مجازی می شوند دنبال می کنند، جلوتر از بقیه خواهند ماند.
کریستین از هوش مصنوعی و روباتیک مانند Boston Dynamics’ Spot به عنوان محلی برای تماشای آینده یاد می کند.

“فرستادن یک ربات برای بازدید کارگاه و ثبت آن از راه دور، فناوری جالب توجهی خواهد بود که شرکت ها برای برنامه ریزی های آینده در نظر خواهند گرفت.”


Grace Ellis

Content Marketing Manager and Blog Managing Editor
Autodesk Construction Solutions

مترجم: طاهره کیایی