افزونه Navistools


Navistools  یک باب جدید در کاربرد و کارایی نرم افزار Navisworks  می گشاید، به ترتیبی که امکان میدهد بین مدل Navisworks و اطلاعات پروژه و مستندات آن ارتباط مستقیم برقرار شود. این مدل جامع می تواند در طول فازهای طراحی، ساخت و مدیریت بهره برداری به ذینفعان پروژه تحویل داده شود و یا مورد استفاده مشترک قرار گیرد.


Navistools Standard

این پلاگین برای مدیریت پروژه ساخت و مدیریت دارایی در کل طول چرخه عمر آن است.

این نسخه، شامل ماژول های مدیریت داده(Data Manager) و گزارش ساز (Reporter) است که با منو و ظاهری همچون Navisworks  می تواند یک پایگاه داده SQL  را با مدل، یکپارچه کند.

Navistools  این امکان را فراهم می سازد که کل اطلاعات پروژه و تمامی مستندات مربوطه در یک منبع واحد و جامع جمع آوری شود.

این منبع جامع می تواند در طول چرخه حیات پروژه و در فازهای طراحی، برنامه ریزی، ساخت و بهره برداری بین ذینفعان رد و بدل شود ویا به اشتراک گذاشته شود.

اجرا کردن Navisworks همراه با Navis tools این کارایی را ایجاد میکند که بتوان در اطلاعات لینک ها و تگ ها و گزارش ها جستجو کرد وهمچنین اطلاعاتی که در دوران ساخت و بهره برداری (تعمیرات و نگهداری) در سایت ایجاد می شود،ذخیره و استفاده کرد.

Navisworks با Navistools به عنوان یک برنامه بیم برای سایت، امتداد فرآیند بیم از فاز طراحی تا فاز ساخت و فاز بهره برداری را تسهیل می کند. در هر مرحله از پروژه، اطلاعات مرتبط با آن به مدل سه بعدی اضافه می شود و به مرحله بعد و تیم بعد تحویل داده می شود.

Navistools یک ابزار برای سازندگان، متصدیان برنامه ریزی، پیمانکاران و پیمانکاران جزء است.

اطلاعاتی در بخش مدیریت داده Navistools جمع آوری می شود کمک می کند که یک مدل جامع یکپارچه به کارفرما و بهره برداران تحویل داده شود بنابراین این امکان ایجاد می شود که ارزش اضافه ای به مشتری ارائه شود و کمک کند که در کسب و کار، توفیق بیشتری داشته باشند.

Navistools Standard
Navistools Standard

Navistools Model Browser – Model Publisher

مرورگر تحت وب مدل سه بعدی یک راه برای مشاهده مدل در اینترنت است. با این ابزار، می توان مدل را از هر کجا دید و مدیریت کرد.

علاوه بر مشاهده مدل سه بعدی، کاربران میتوانند اطلاعات پایگاه داده متصل به مدل را هم ببینند و ویرایش کنند.

مدل می تواند با گروه های دلخواه منتشر شود.به این معنی که با گروه بندی مورد نظر می توان این امکان را ایجاد کرد که گروه های مختلف در منو مشاهده یا مخفی شوند(اسامی گروه ها به دلخواه انتخاب می شود همچون دیوارها، پنجره ها، داکت ها، پایپینگ،تجهیزات و …)

امکان برش زدن و اندازه گیری وجود دارد.

هردو منظر پزسپکتیو و اورتوگرافیک قابل مشاهده است.

اگر مدل به یک پایگاه داده متصل باشد، در مدل اینترنتی نیز لینک ها برقرار است و اطلاعات و فرا داده ها قابل فراخوانی و مشاهده است. از پایگاه داده SQL,MYSQL,ORACLE پشتیبانی می شود.

درخت انتخاب (Selection Tree) مدل نیز برای یافتن یک المان خاص در مدل قابل استفاده است. صفحه روی المان انتخاب شده، زوم می شود و اطلاعات و فراداده های مربوط به آن نیز نشان داده می شود.

می توانید نقطه دیدهای مختلفی در مدل ذخیره کنید و بعدا استفاده کنید.

می توانید به قسمت های مختلف مدل، کامنت و یادداشت اضافه و حذف کنید.

Navistools Field

دو راه برای استفاده از فیلد وجود دارد. می توانید به صورت مستقیم با یک مرورگر اینترنت روی یک گوشی موبایل و یا روی تبلت از آن استفاده کنید و یا اپلیکیشن مخصوص را از Store App دانلود کنید.

از مرورگر اینترنت بر روی گوشی یا تبلت، مشابه استفاده از مرورگر روی کامپیوتر یا لپتاپ با وارد کردن آدرس اینترنتی یا داخلی برای بررسی مدل استفاده نمایید.

نصب اپلیکیشن بهترین گزینه برای کاربران داخل سایت می باشد این امکان را ایجاد میکند که ضمن تغییر وضعیت اشیا و المان های مدل،بتوان عکس هم اضافه نمود. هماهنگ کننده سایت می تواند با بررسی و تایید اطلاعات وارد شده، نسبت به انتشار و ارسال آن ها برای هر کسی که به این اطلاعات نیاز دارد اقدام کند.

اپلیکیشن امکان کار به صورت آفلاین هم دارد به این صورت که اطلاعات وارد شده بعد از اتصال به اینترنت روی مدل بروزرسانی می شود.

WebVR Support

نرم افزار Navistools VR از API های تهیه بازی پشتیبانی می کند و می توان مدل های منتشر شده را در فضای واقعیت مجازی یا VR با هدست مخصوص (HTC Vive یا Oculus Rift) مدل را مشاهده کرد.

Navistools Model Publisher – Property Publisher

ناشر مدل در Navistools یک پلاگین است که برای تبدیل مدل ها به فرمت استفاده می شود. هر مدلی که بتواند در نرم افزار Navisworks باز شود می تواند تبدیل شود.

 همچون IFC,DWG,RVT,RVM و روی هاست داخلی یا خارجی در اینترنت منتشر شود.

با Property Publisher شما می توانید ویژگی ها و مشخصات را روی پایگاه داده ها منتشر کنید.راه حل کلی برای مدیریت همزمان مدل و پایگاه داده نسخه Navistools Standard است که به عنوان واسطی برای اتصال با سرور پایگاه داده یا پایگاه داده ابری است.

Navistools Clash Manager

Clash در Navistools یک توسعه برای ابزار تشخیص تداخلات استاندارد نرم افزار Navisworks است. استفاده از آن ساده می باشد و در عین حال کارایی بالایی در مدیریت تداخلات دارد. تداخلات، می توانند دسته بندی و ذخیره شوند. اگر مدل دارای شبکه بندی Gride باشد، تداخلات می توانند در قالب این شبکه بندی ها نیز دسته بندی شود.

Navistools Clash Manager
Navistools Clash Manager

تداخلات با علامتگذار تداخل نشان داده می شوند که یک شئ قابل انتخاب Selectable است و می تواند هنگام دسته بندی تداخلات، انتخاب شوند. همچنین در گزارش تداخلات، محل تداخل از زاویه دید بالا و روبرو علامتگذاری می شود تا پیدا کردن آن راحت باشد.

کامنت گذاری

کاربران می توانند به سادگی روی تداخلات شناسایی شده کامنت بگذارند. این کامنت ها در گزارش تداخلات نیز نشان داده می شود.

گزارش ساز

با گزارش ساز به سادگی گزارشات تداخلات به صورت فایل هایPDF تولید می شود.هرگزارش شامل زاویه دید مناسب از تداخل و جانمایی آن از بالا و از روبرو در مدل است. هر فراداده دیگری که به تداخلات متصل باشد از جمله کامنت ها در گزارش درج می شود.

Reporter
Reporter

Navistools IFC Exporter

اتحادیه Building Smart به عنوان مرجع جهانی برای تهیه استاندارد های صنعت ساخت و مدیریت ساخته است. این سازمان قالب IFC را طراحی کرده است که در برگیرنده اطلاعات هندسی و مشخصات اجزای ساختمان و ارتباط بین آنها در مدل است.

Navistools IFC Exporter
Navistools IFC Exporter

با پلاگین IFC Exporter هرفرمت فایلی را که در Navisworks باز می شود به فرمت IFC2x3 تبدیل کنید. همچنین از ویرایش 2018،نسخه IFC4 نیز پشتیبانی می کند.

هنگام تبدیل این امکان وجود دارد که اجزای مدل با کلاس مناسب در IFC تطبیق داده شود(Class Mapping).

این پلاگین هم شکل هندسی (geometry) و هم داده های مرتبط (Property Sets) راتبدیل می کند.

 با انتخاب قسمت هایی از مدل در Navisworks و صادر کردن آن ها، قسمت های انتخاب شده به عنوان

IFC Equipment Element  تبدیل می شوند.

اما در صورتی که بخواهیم از تطبیق Class Mapping استفاده کنیم باید یک سری مجموعه انتخاب Selection Set از پیش تعریف شده برای هرنوع اشیاء مدل داشته باشیم و موقع تبدیل اعلام کنیم که هر مجموعه مربوط به کدام کلاس IFC است.

Console Application

ابزار IFC Exporter 2020 یک ابزار تکمیلی است که برای استفاده در کنار پلاگین تهیه شده است.

پس از ایجاد یک فایل xml. از شیوه تطبیق (Class Mapping) در پلاگین، می توان از آن کنسول استفاده کرد.

Console Application
Console Application