افزونه های کاربردی بیم شرکت Codemill

از زمانی که مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM)  ابداع و معرفی گردید، تمامی تلاش ها در جهت ایجاد بستری واحد و با دسترسی آسان برای پیاده سازی آن صورت گرفته است و رقابت اصلی میان شرکت های مدعی در این خصوص، بر مبنای توسعه و تولید بسترهای مناسب به این منظور بوده است. اگرچه شرکت اتودسک بسته ای از چندین نرم افزار برای این منظور توسعه داده است، اما همچنان لازم است تا توسعه دهندگان و کاربران این نرم افزارها در سراسر دنیا، افزونه هایی برای تکمیل آن تولید نمایند.

در این میان شرکت Codemill، افزونه هایی را برای دو نرم افزار فوق العاده مهم و کاربردی در حوزه مدل سازی اطلاعات ساختمان، Navisworks و  Revitتوسعه داده و منتشر نموده است. این افزونه ها خصوصاً با بهره گیری از پایگاه داده ها و نیز انتشار مدل و اطلاعات بر روی صفحات وب، گامی جدی و مؤثر در نیل به همان هدف “ایجاد بستر واحد و با دسترسی آسان BIM” می باشد. در این نوشته به اختصار مهمترین افزونه های توسعه داده شده توسط شرکت Codemill معرفی می گردند.

افزونه های کاربردی بیم شرکت Codemill
افزونه های کاربردی بیم شرکت Codemill
Navistools Standard

Navistools Standard یک پورتال گرافیکی و بصری برای Autodesk Navisworksمی باشد که این امکان را می دهد تا داده ها و اسناد کامل پروژه را به یک مدل Navisworks به راحتی پیوند داده ، دسترسی و مدیریت کنید، که می تواند در طی مراحل طراحی، ساخت، مدیریت و چرخه عمر بین ارکان پروژه به اشتراک گذاشته شود.

Navistools Reporter

Navistools Reporter بخشی از Navistools استاندارد است. می توانید از Reporter برای جمع آوری ویژگی ها و داده های  مدل Navisworks و پایگاه داده های متصل به آن استفاده کنید. این برنامه، اطلاعات جمع آوری شده را با به صورت گزارش هایی با فرمت های قابل تنظیم توسط کاربر نمایش می دهد.

Navistools Model Publisher

Navistools Model Publisher یک افزونه Navisworks است که برای تبدیل مدل های Navisworks به گرافیک WebGL استفاده می شود. افزونه هر مدل یا مدل تلفیقی را که می تواند در Navisworks باز شود (به عنوان مثال پرونده های IFC ، RVM ، RVT ، DWG ) تبدیل می کند و افزونه گرافیک WebGL را به وب سرور یا Localhost شما منتشر می کند.

Navistools Model Browser

Navistools Model Browser یک راه حل ویژه برای مرور مدل های Navisworks در وب است. این ایزار این امکان را می دهد که مدل های Navisworks با انواع دستگاه هایی که امکان نصب مرورگر وب مدرن دارند، در هر مکانی مرور و مدیریت شوند. علاوه بر مرور مدلهای سه بعدی ، کاربر می تواند اطلاعات پایگاه داده را که به موارد مدل وصل شده است ، مرور و ویرایش کند.

Navistools Field

Navistools Field ترکیبی از فناوری های تلفن همراه برای استفاده در محل برای همکاری و گزارشگری مبتنی بر سرور می باشد. با استفاده از اپلیکیشنی که بر روی دستگاه تلفن همراه نصب می گردد و معمولاً اپراتورها در سایت برای تغییر وضعیت یک آیتم ، پیوند دادن عکس ها یا سایر پیوست های به آن آیتم یا تغییر ویژگی های هر بخش از مدل از آن استفاده می کنند. سپس هماهنگ کننده سایت می تواند تمام داده ها را با سیستم Navisworks و Navistools Standard خود مدیریت و استفاده کند. وی همچنین می تواند اطلاعات مربوط به وضعیت و املاک را درج کند و آن را برای هر کسی که نیاز به پیگیری کارهای سایت دارد ، منتشر کند. از این برنامه می توان در حالت آفلاین نیز استفاده نمود. پس از آنلاین شدن تغییرات را در مدل خود به روز می گردند.

افزونه Revittools شامل ماژول های مدیریت داده و تولید گزارش است که یک رابط کاربری گرافیکی Autodesk Revit را که به همراه یک پایگاه داده SQL مشترک ساخته شده است و می توان به راحتی با دیگر برنامه های پایگاه داده یکپارچه کرد. این
افزونه ابزاری برای مدیریت کل یک پروژه شامل اطلاعات و اسناد و مدارک را در یک منبع مدیریتی واحد ارائه می دهد که می تواند در بین مراحل ، طراحی ، ساخت ، مدیریت و چرخه عمر بین سهامداران پروژه تحویل داده یا منتقل شود.

DataManager&Reporter


 DataManager و Reporter امکان جستجو ، پیوند مدارک ، برچسب ، و گزارش های مرتبط با اطلاعات ذخیره شده در مدل های Revit و بانک های اطلاعاتی خارجی متصل شده و همچنین امکان اضافه کردن داده های جدید ساخت و نگهداری را که از سایت گرفته شده است فراهم می کند.

DataManager for Revit


DataManager for Revit ابزاری برای سازندگان ، برنامه ریزان و پیمانکاران فرعی است. اطلاعات جمع آوری شده در DataManager به تعریف یک مدل دیجیتالی جامع می پردازد که می تواند به  صاحب پروژه / اپراتورها تحویل داده شود. از این طریق به کاربران این امکان را می دهد تا ارزش بیشتری به مشتریان خود ارائه دهند.

موارد فوق، مهمترین و کاربردی ترین افزونه های شرکت codemill می باشد، این شرکت افزونه های متعدد دیگری نیز تولید و عرضه نموده است، این افزونه ها عبارتند از :

Navistools Commenting Tool
Navistools Pointcloud
Navistools Clash Manager
Navistools IFC Exporter
Navistools IFC Extension
CADMill Plant Design System

همچنین، این شرکت در حال توسعه نرم افزاری تحت عنوان، 3D Digital Asset Twin می باشد، که نرم افزاری مدیریت دارایی ها بر مبنای BIM، و مبتنی بر وب می باشد، که ابتکار مهم و مؤثری در روش های نوین سیستم های تعمیر و نگهداری می باشد.

شرکت ویستا فراز، به عنوان نماینده رسمی شرکت codemill، در ایران، آمادگی ارائه این افزونه ها به شرکت ها و متخصصین فعال در حوزه مدل سازی اطلاعات ساختمان دارا بوده و خدمات آموزش و پشتیبانی افزونه های تولید شده توسط شرکت codemillرا نیز ارایه می نماید. علاوه بر این امکان تهیه و تولید نرم افزارهای سفارشی با توجه به نیازهای مشتریان را دارا می باشد.

تهیه شده توسط شرکت ویستا فراز