راه اندازی فاز اول بزرگترین واحد تولید آلومینیوم جنوب کشور

فاز اول بزرگ‌ترین واحد تولید آلومینیوم جنوب کشور با حضور مهدی خیری مدیرعامل ویستا فراز و کارکنان این شرکت در تاریخ 26 آذر 98 راه‌اندازی شد؛ این واحد صنعتی به‌ تنهایی ۴۰ درصد آلومینیوم کشور را تولید خواهد کرد.

راه اندازی کارخانه احیاء آلومینیوم جنوب

مراسم راه‌اندازی و شروع عملیات تولید کارخانه احیاء با حضور شهریار طاهرپور مدیرعامل و محمدمهدی مستقیمی نایب رئیس شرکت آلومینیوم جنوب (سالکو) ، همچنین کارکنان شرکت NFC (پیمانکار EPCF) و مدیران و کارکنان شرکت ویستا فراز برگزار شد.

تکنولوژی به کار رفته در تولید کارخانه احیا شرکت آلومینیوم جنوب 430 کیلوآمپری است که اکنون با دو دیگ آغاز به کار می‌کند و به مرور به 86 دیگ می‌رسد. در نهایت، در سال 1399 تعداد 258 دیگ با ظرفیت 300 هزار تن به بهره‌برداری خواهد رسید.

با بهره‌برداری از فاز نخست کارخانه آلومینیوم جنوب، این کارخانه تا پایان سال 1398 با ظرفیت ۱۰۰ هزار تن از مجموع ۳۰۰ هزار تن وارد مدار تولید می‌شود، سپس سالن‌های شماره دو و سه که آن‌ها نیز هر کدام ۸۶ دیگ دارند به بهره‌برداری می‌رسند. تا سال آینده، این شرکت تبدیل به بزرگ‌ترین تولیدکننده آلومینیوم در کشور می‌شود و در جمع چهار تولیدکننده برتر آلومینیوم در خاورمیانه قرار می‌گیرد که چشم‌انداز تبیین شده برای این کارخانه، توسعه ظرفیت تولید آلومینیوم به‌ منظور ایجاد ارزش افزوده در بخش انرژی و دسترسی به بازارهای صادراتی است.

لازم به ذکر است آلومینیوم جنوب به‌ تنهایی ۴۰ درصد آلومینیوم کشور را تولید خواهد کرد و به تولید بیش از یک میلیون تن شمش آلومینیوم در طرح‌های توسعه‌ای خود خواهد رسید؛ در حالی که ظرفیت سالانه تولید شمش در شرکت‌های آلومینیومی المهدی ۱۱۰ هزار تن، هرمزآل ۱۴۰ هزار تن، ایرالکو ۱۰۰ هزار تن و جاجرم ۴۰ هزار تن است