بندر منطقه ویژه پارسیان

▲بندرمنطقه ویژه پارسیان بزرگترین و اولین بندر تخصصی صنعتی و معدنی

▲  سومین بندر بزرگ کشور

مواد اولیه و تجهیزات مورد نیاز کارخانه آلومینیوم جنوب توسط کشتی به این تأسیسات بندری در منطقه ویژه صنایع انرژی بر پارسیان حمل و سپس به سایت کارخانه منتقل می شود. این تأسیسات ساحلی و اسکله در زمینی به مساحت 8.2 هکتار قرار دارد.


پودر آلومینا، کک، قیر و سایر مواد اولیه با استفاده از تجهیزات جابجایی اعم از تسمه نقاله های متعدد و لوله های مکنده با هوای فشرده از کشتی به سیلوهای عظیم تعبیه شده ویژه این مواد، در این ترمینال انتقال یافته و پس از بارگیری توسط کامیون ها به کارخانه آلومینیوم جنوب (سالکو) در 90 کیلومتری شهر پارسیان حمل می شود. وجود تاسیسات بندری و اسکله اختصاصی سالکو موجب تسهیل در حمل و نقل، ذخیره سازی مطمئن مواد اولیه و اطمینان از واردات ماشین آلات و مواد لازم و همچنین صادرات محصولات تولیدی خواهد شد.

ظرفیت اسمی بندر پارسیان در افق طرح حدود 40 میلیون تن کالا در سال خواهد بود و مشتمل بر 19 پست اسکله برای کالاهای عمومی، فله خشک، فله مایع و کانتینری می ‏باشد. ظرفیت شناورهای طراحی برای کالاهای کانتینری، 6000 کانتینر، کالای عمومی 70 هزار تن و فله خشک تا 100 هزار تن با حداکثر عمق آبخور 17 متر در طراحی ‏ها لحاظ گردیده است.

  سومین بندر بزرگ کشور
  بزرگترین و اولین بندر تخصصی صنعتی معدنی تجاری کشور