روز مادر

چرا “پدر یا مادری که در خانه می ماند” شاغل محسوب می شود؟

در اثر همه گیری کرونا، موقعیت کاری بانوان بیش از گذشته آسیب دیده است.

بسیاری از زنانی که پس از زایمان به سر کار برگشته اند می گویند بازگشت پرچالشی داشته اند. شبکه اجتماعی حرفه ای لینکدین اخیرا عناوین شغلی “مادر در خانه” و “پدر در خانه” را اضافه کرده است. آیا این کار کمکی خواهد کرد؟

در ژانویه 2020، هیتر بولن، پس از گذراندن بیش از یک دهه به بزرگ کردن بچه هایش، آماده بازگشت به کار بود.

در رزومه بولن مدرک کارشناسی ارشد و سابقه کاری موفق او در سازمان بزرگ استارباکس به چشم می خورد. اما طی 11 سال گذشته، او مادری تمام وقت بود، شغلی که شرکت ها به رسمیت نمی شناسند. بولن وارد لینکدین شد تا جستجو برای کار را شروع کند. اما نتوانست در این سایت راهی ساده پیدا کند تا توضیح دهد چرا مدتی از کار شرکتی دور بوده است. در فهرست مشاغل، گزینه “مادر در خانه” وجود نداشت.

او به بی بی سی می گوید “من بلافاصله به دیوار برخوردم”. نبود چنین گزینه ای به سرعت به بولن نشان داد که شرکت ها 11 سال خانه ماندن او را به راحتی نخواهند پذیرفت. از نظر بسیاری از کارفرمایان آمریکایی، زمانی که او صرف بزرگ کردن دو کودک، مدیریت مالی خانواده، و هماهنگی دو تغییر مکان بین المللی (رفتن به آمستردام و بازگشتن به آمریکا) شده بود، وقفه ای در سابقه کاری او به حساب می آمد.

بعضی از والدینی که می خواستند به سر کار برگردند، عنوان “خانه دار” را از میان گزینه های لینکدین انتخاب کردند تا وقفه کاری خود را توضیح دهند. بقیه عناوین موقتی “مدیر عامل خانواده” یا “مدیر ارشد خانه” را ابداع کردند.

بولن “مدیر ارشد امور خانواده” را پسندید. اما او از اینکه زنان برای توجیه در خانه ماندن خود باید شلوغ کاری کنند خوشش نمی آید.

او می گوید: “چرا باید در این باره احمقانه رفتار کنیم. ما بچه داشتیم!”

در مقاله ای که Better Marketing در ماه مارس به چاپ رساند، بولن خستگی خود را از آنچه “تبعیض ضمنی” بر علیه زنان می داند بیان کرد. چند هفته بعد، لینکدین اعلام کرد می خواهد چند عنوان شغلی جدید برای انعکاس بهتر وقفه های کاری اعلام کند، از جمله “مادر در خانه” و “پدر در خانه”.

بولن می گوید این تغییر “شروع بسیار بزرگی” است.

اما برای زنانی که کار درآمدزای خود را برای مراقبت تمام وقت از فرزندان رها کرده اند، هنگام بازگشت به کار این وقفه کاری مانع به شمار می رود، و ممکن است بدتر هم بشود.

وضعیتی غیرممکن برای خانواده ها

طبق گفته Pew Research Center از هر پنج والد آمریکایی، یکی از آنها برای مدتی پس از به دنیا آمدن فرزندان در خانه می ماند.

تعداد پدرانی که پس از تولد فرزندان در خانه می مانند اندکی بالا رفته است، یعنی از 4% در 1989 به 7% در 2016 رسیده است، اما امروزه احتمال آنکه زنان در خانه بمانند حدود چهار برابر مردان است. آمریکا یکی از معدود کشورهای صنعتی است که مرخصی اجباری با حقوق برای زایمان ندارد.

الزام ملی برای کارفرمایان 12 هفته مرخصی بدون حقوق است. ایالت ها و کارفرمایان می توانند مقررات خود را داشته باشند، اما بسیاری از بانوان در آمریکا هیچ مرخصی باحقوقی ندارند. جنیفر بنت شینال، استاد حقوق و اقتصاد در دانشگاه وندربیلت، می گوید “بسیاری از زنان پس از زایمان از بازار کار خارج می شوند زیرا هیچ گونه حق مرخصی ندارند و چشم انداز پرستاری کودک خوب نیست.”

“ما در این کشور خانواده ها را به سمت وضعیتی غیر ممکن سوق می دهیم.”

هم اکنون “مادر در خانه” یکی از عناوین شغلی در فهرست لینکدین است. بولن وقتی با خانواده اش در خارج از کشور زندگی می کرد از سایر والدین می شنید “زنان آمریکایی که بچه دار می شوند کار خود را ول می کنند”.

بولن می گوید “زنان آمریکایی مجبورند، چون حمایت نمی شوند”.

از میان زنانی که پس از بچه دار شدن کار خود را ترک می کنند، دو سوم قصد دارند در عرض 5 سال آینده به سر کار برگردند. اما آنهایی که می خواهند کار درآمدزای خود را ادامه دهند، معمولا بازار کار را نسبت به بازگشت خود چندان مشتاق نمی یابند.

بر اساس مطالعه ای در سال 2018، احتمال دعوت به مصاحبه “والدین در خانه” نسبت به والدینی که کار خود را از دست داده اند نصف است. کارفرمایان می گویند از نظر آنها، این افراد نسبت به والدین بیکار، شایستگی کمتری دارند و تعهدشان به کار کمتر است و کمتر می توان به آنها اعتماد کرد.

به علاوه، مادرانی که کار پیدا می کنند معمولا به خاطر وقفه کاری خود از منافع کمتری بهره مند می شوند. بر اساس مطالعه ای دیگر، زنانی که سه سال یا بیشتر از کار دور می مانند، 37% از توانایی درآمدزایی خود را از دست می دهند.

استاد شینال می گوید “تحقیقات پی در پی نشان داده است حتی زنانی که موفق می شوند پس از وقفه کاری به بازار کار برگردند هیچ وقت به اندازه توانایی خود درآمد نخواهند داشت”.

استاد شینال می گوید “تحقیقات پی در پی نشان داده است حتی زنانی که موفق می شوند پس از وقفه کاری به بازار کار برگردند هیچ وقت به اندازه توانایی خود درآمد نخواهند داشت”.

تعداد زنان شاغل به طور کلی از سال 1999 که به اوج رسید به آرامی کاهش یافته است.

از شروع همه گیری کرونا، 3/2 میلیون از زنان کار خود را ترک کرده اند. بدین ترتیب، بر اساس National Women’s Law Center نرخ مشارکت کاری زنان به عددی بی سابقه از سال 1988 تا کنون رسیده است.

بنا بر گزارشی از Pew در سال 2019، حدود یک سوم کسانی که به کار بر می گردند، تمام وقت کار نمی کنند، و دیگرانی مانند بولن کار آزاد را در پیش می گیرند و خویش فرما می شوند.

رییس جمهور جو بایدن قول داده است برخی از این مسائل اساسی را با تلاش برای مرخصی باحقوق زایمان و دسترسی بیشتر به پرستاری کودک حل کند، و دولت گفته است که این تصمیمات ممکن است اواخر این بهار اعلام شود.

“من از اینکه در خانه مانده بودم احساس شرمندگی بسیاری می کردم”

همچنان برای بسیاری از مادران، برگشت به کار یعنی کشتی گرفتن با آن جای خالی در رزومه.

بولن می گوید “به خاطر همه مهارت هایی که دارم، و از سالها کار شرکتی، زندگی در کشور دیگر، تحصیلات، و غیره کسب کرده ام، از اینکه با بچه هایم در خانه ماندم بسیار احساس شرمندگی می کردم.”

“اصلا باورم نمی شد احساس شرمندگی کنم”.

به من گفتند برای پیشرفت جوانی و دخترانگی ام کم شده است.

او می گوید تمایل داشت این وقفه کاری را “پنهان” کند، کاری که از نظر استاد شینال، تمایل غریزی متداولی محسوب می شود.

او می گوید “مشاوران کار عموما به زنان توصیه می کنند وقفه کاری خود به خاطر فرزندان را مخفی کنند.” استاد شینال با همکار خود استاد جونی هرش بر روی زنانی که به بازار کار برمی گردند و سعی می کنند زمانی را که در خانه مانده اند مخفی کنند تحقیقی انجام دادند.

استاد شینال می گوید “ما دریافتیم که این توصیه برای زنان نتیجه معکوس دارد. تحقیق ما نشان می دهد همیشه بهتر است صریح باشید و وقفه های شغلی را در رزومه خود مشخص کنید.”

او می گوید اما تلاش زنانی که می خواهند به سر کار بازگردند همچنان یک “مشکل وحشتناک” باقی می ماند، حتی اگر درباره وقفه کاری خود پیش قدم شوند.

بولن در نهایت جستجوی خود را برای استخدام در شرکت ها رها کرد.

در عوض، او خود به کارآفرینی روی آورده است. در صفحه لینکدین خود، او نویسنده و موسس یک سایت سفر و فرهنگ معرفی شده است، که دوره‌های مجازی تاریخ و سفر ارائه می‌کند.

بولن می گوید کار آزاد نکات مثبت زیادی دارد، از جمله انعطاف پذیری و زمان بیشتری برای نوشتن. اما او شک دارد که آیا این کار او تا حدودی عقب نشینی از دنیای شرکت‌ها به علت دشواری درخواست موقعیت های شغلی معمول و دفاع از وقفه کاری اش است؟

او می گوید “آیا انتخاب کار آزاد تا حدودی به دلیل عدم تمایل به مواجهه با همه آن دشواری ها بوده است؟”


منبع :https://www.bbc.com/news/world-us-canada-56683854

مترجم : طاهره کیایی