7 نوآوری که ساخت و ساز فعلی را متحول خواهد کرد

نوآوری در صنعت ساختمان

نوآوری در صنعت ساختمان به سرعت در حال پیشرفت است، به طوری که 29 درصد شرکت ها به انجمن ساخت و ساز گزارش می دهند که برای تکمیل وظایف کارگران، مشغول سرمایه گذاری در فن آوری هستند. این سرمایه گذاری ها بسیار موفقیت آمیز هستند. اتاق بازرگانی ایالات متحده می گوید 70 درصد پیمانکاران معتقدند فن آوری های پیشرفته باعث افزایش بهره وری، پیشرفت زمان بندی و افزایش ایمنی می شوند. هیچ وقت حضور در صنعت ساخت و ساز تا این اندازه هیجان انگیز نبوده است. از آنجا که این صنعت همچنان با سرعت زیادی در حال تغییر است، نوآوری ها به پیشرفت هایی بیش از این نیز خواهند انجامید. در اینجا 7 نوآوری را خواهید دید که معتقدیم آینده صنعت ساختمان فعلی را شکل خواهند داد.

 هوش مصنوعی برای گردش کار

گردش کار بهینه برای پروژه ها و تیم های موفق در صنعت ساخت و ساز ضروری است. با این وجود، به دلیل پیچیدگی ساخت و ساز، گردش کارها معمولا از کار منفک هستند و به صورت دستی تهیه می شوند. انفکاک در این گردش کارها اغلب موجب از دست رفتن داده های مهم و نیز ناکارآمدی ناشی از قطع ارتباط می شود. سه حوزه ای که در گردش کار بهینه ساخت و ساز از همه مهم ترند، ارتباطات ، داده ها و شفافیت هستند. هوش مصنوعی موفقیت در هر سه این زمینه ها را آسان تر کرده، و در نتیجه بهره وری و سود بیشتر را به همراه آورده است. پیش بینی Accenture مبنی بر اینکه هوش مصنوعی این توانایی بالقوه را دارد که سود صنعت را تا سال 2035 به میزان 71 درصد افزایش دهد نیز صحیح به نظر می آید.Pype’s Smart Plans هوش مصنوعی را برای مدیریت اسناد پایه ساخت و ساز مانند کتابچه های مشخصات و اطلاعات تجهیزات و مصالح به کار می برد. پلتفرم نرم افزاری، این نقشه های ساختارنیافته را می خواند تا موارد منطبق با قرارداد را استخراج کند و مطمئن شود هیچ یک از الزامات جا نیفتاده اند. محصولSmartvid.io ، یعنی Vinnie، از هوش مصنوعی برای کسب اطمینان از رعایت پروتکل های ایمنی در محل کار استفاده می کند. این نوآوری می تواند حوادث احتمالی، نبود تجهیزات حفاظت فردی کارگران، عدم رعایت فاصله اجتماعی، کار در ارتفاع و مواردی دیگر را شناسایی کند. توانایی تجزیه و تحلیل خطرات در بستر آنها، شرکت های ساختمانی را قادر می سازد خطرات را به سرعت کاهش دهند و گزارش هایی تنظیم پذیر درباره معیارهای تعیین شده تولید کنند.


نرم افزار مدیریت منابع و نیروی کار.

مدیریت منابع و نیروی کار هزینه های هنگفتی برای شرکت های ساختمانی در بر دارد. مدیریت موثر نیروی کار می تواند به شرکت ها کمک کند تا کار خود را روان به پیش برند، تخصیص منابع را بهینه سازند و از هزینه های غیرمنتظره و تأخیرات جلوگیری نمایند. امروزه شرکت های بیشتری به پلتفرم های نرم افزاری روی آورده اند تا کارایی نیروی کار خود، اعم از نیروی دورکار یا حاضر در محل، بزرگ یا کوچک، را افزایش دهند و تحلیل عملیاتی تری از آنها داشته باشند. نوآوری های ساختمانی در راهکارهای مدیریت نیروی کار شامل ردیابی با قابلیت پیش بینی، پیش بینی و رابط های کاربری موبایل محور (mobile-first) است. این راهکارها بسیاری از فرایندهای دستی مربوط به برنامه ریزی منابع را حذف می کنند. به عنوان مثال، Bridgit Bench ، ابزاری که برای مدیریت منابع در صنعت ساختمان تولید شده است، بهینه سازی و چابکی را در یک فرایند برنامه ریزی پویا ادغام می کند. راهکارهایی از این دست به شرکت ها اجازه می دهد به آمار و ارقام و تحلیل های پیش بینی کننده جهت تخصیص بهتر منابع به پروژه های مناسب در زمان مناسب دسترسی پیدا کنند. راهکارهای مدیریت نیروی کار به ویژه در اقتصاد کنونی ما مهم هستند، اقتصادی که در آن بازارهای ناپایدار شرکت ها را ملزم به داشتن حداکثر دقت و کارایی در عملکرد خود می کنند.


موج بعدیِ چاپ سه بعدی

چاپ سه بعدی در صنعت ساخت

احتمالاً از دیدن چاپ سه بعدی در این فهرست تعجب نکرده اید. به هر حال، مدت هاست که از آن به عنوان یکی از برترین نوآوری های ساختمانی یاد می شود. با این حال، آینده این فناوری این روزها حتی بیش از گذشته درخشان است، زیرا این فناوری از امری نوظهور به استاندارد صنعتی تازه ای در حال تبدیل است. شاهد این امر می تواند همکاری بین Royal BAM Group  و Saint-Gobain Weber Beamix  باشد. این شرکت ها اولین کارخانه چاپ سه بعدی صنعتی و تجاری اروپا برای اشیای بتنی را در سال 2019 ایجاد کردند. انگیزه این همکاری ساخت یک پل بتنی به روش چاپ سه بعدی در سال 2017 بود. این دو شرکت که با هم کار کردند، به صرفه جویی در هزینه، پایداری و انعطاف پذیری بیشتر چاپ سه بعدی نسبت به روش های معمول پی بردند. انتظار می رود در آینده شاهد رشد و پختگی بیشتر فناوری های چاپ سه بعدی باشیم. در حالی که شرکت ها به دنبال راه هایی برای بهبود کنترل کیفیت، رفع کمبود نیروی کار ماهر و آزمودن طرح های پیچیده تر هستند، چاپ سه بعدی به موفقیت آنها کمک خواهد کرد


واقعیت افزوده ، واقعیت مجازی

مه ما در مورد واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR)  شنیده ایم. واقعیت مجازی ما را کاملاً در دنیای دیجیتال غوطه ور می کند، در حالی که واقعیت افزوده عناصر دیجیتالی را در لحظه به محیط اطراف ما می آورد. واقعیت همه جانبه با ترکیب این دو قلمرو جهان واحدی می سازد، و این تنها برای مصرف کنندگان نیست. واقعیت همه جانبه منافعی واقعی برای کسب و کارها به ارمغان می آورد، به ویژه کسب و کارهایی که برای انجام امور متکی به همکاری بین واحدهای مختلف هستند. پس منطقی است که این فناوری در صنعت ساخت و ساز بسیار تأثیرگذار باشد. به عنوان مثال، The Wild  را در نظر بگیرید که یک سکوی همکاری از راه دور به روش واقعیت همه جانبه است. The Wild به تیم های معماری، مهندسی و اجرا (AEC) این توانایی را می دهد تا از طریق یک تجربه طراحی همه جانبه، از راه دور روی پروژه ها کار کنند. تیم ها می توانند از هر مکانی وارد طراحی شوند، به سرعت بارها روی مفاهیم کار کنند، کار را با کارفرمایان به اشتراک بگذارند و بازخورد خود را برای بررسی های بعدی ثبت نمایند.


تحلیل پیش بینی کننده و یادگیری ماشینی

یادگیری ماشینی در صنعت ساخت و ساز

ما هنوز نمی توانیم آینده را پیش بینی کنیم، اما با  تحلیل پیش بینی کننده می توانیم به حقیقت تا حدی نزدیک شویم.  تحلیل پیش بینی کننده به سرعت در حال محکم کردن جای پای خود در میان مجموعه اصلی ابزارهای فناوری صنعت ساخت و ساز است. با استفاده از داده های کنونی و قبلی و نیز یادگیری ماشینی، شرکت ها می توانند نتایج آینده را پیش بینی کنند. سپس می توان از این پیش بینی ها برای تصمیم گیری آگاهانه تر و تعیین استراتژی حرکت های بعدی استفاده کرد. تحلیل پیش بینی کننده و یادگیری ماشینی به ویژه در دنیای امروز پروژه ها و عملیات پیچیده ساخت و ساز بسیار ارزشمندند. شرکت ها به روشی دقیق برای کاهش خطرات، استفاده از فرصت ها و آمادگی برای چالش ها نیاز دارند. این اطلاعات همچنین به کارکنان این آزادی را می دهد که روی فعالیت های با ارزش تری که بیشتر می توانند تأثیرگذار باشند تمرکز کنند. BAM Ireland نمونه ای عالی از این مزیت است. این شرکت ساختمانی چند ملیتی از Construction IQ به عنوان ابزار تحلیل پیش بینی کننده در همه پروژه ها استفاده کرد. این کار منجر به بهبود 20 درصدی کیفیت و ایمنی در محل کار و افزایش 25 درصدی زمان صرف شده روی مسائل پرخطر شد.


دوقلوهای دیجیتال

دوقلوهای دیجیتال قطعا اصطلاحی توجه برانگیز است، اما چه فایده ای برای صنعت ساخت و ساز دارد؟ همانطور که به نظر می رسد، دوقلوی دیجیتال یک نسخه دیجیتالی از موجودی فیزیکی است، که شامل دارایی های بالقوه و جاری آن، سیستم ها، داده ها، فرایندها، گردش کارها، افراد و دستگاه های آن می شود. در بستر ساخت و ساز، دوقلوهای دیجیتال، به منظور درک بهتر یک ساختار فیزیکی و سپس ایجاد نسخه تکراری آن، از طریق حسگرها داده جمع آوری می کنند. داشتن منبع تکراری از یک ساختار فیزیکی برای کارکنان این امکان را فراهم می سازد که ساختمان را ارزیابی، مدیریت و بهینه کنند. با تجزیه و تحلیل دوقلوی دیجیتال، آنها می توانند ابزارهای بالقوه ایجاد کارایی، بهبود دستورالعمل های ایمنی، کاهش خطرات و بهبود کیفیت را کشف نمایند. دوقلوهای دیجیتال همچنین می توانند در نقش نخی که مستقیما به ساختار فیزیکی متصل می شود، مدلسازی اطلاعات ساختمان (BIM) را تقویت کنند. مزایای دوقلوهای دیجیتال به ویژه در زمان فاصله گذاری اجتماعی، دورکاری و محدودیت های مسافرتی حائز اهمیت است. اطلاعات ضروری در مورد یک دارایی به کمک دوقلوی دیجیتال به راحتی در دسترس قرار می گیرد، و نیازی به مسافرت یا حتی ترک منزل هم نیست.


ساخت و ساز پیوسته

یکپارچگی اطلاعات در ساخت و ساز

سادگی در ساخت و ساز؟ ممکن است سادگی کلمه ای تخصصی نباشد، اما ما ادعا می کنیم مهم ترین عنصر قدرتمندترین نوآوری هاست. وقتی داده ها، گردش کار و فناوری به هم متصل می شوند، همه قدرتمندتر می شوند. Apple یکی از نمونه های اصلی این واقعیت است. اطلاعات یکسان بی وقفه و روان بین آیفون، آیپد و مک بوک های این شرکت جریان دارد. این اتصال هماهنگ، جریان امور را ساده و موثر نگه می دارد. می بینیم که در ساخت سازهای پیوسته نیز همان مفاهیم رخ می دهند. شرکت های ساختمانی اغلب مجبورند با فرایندهای کاغذی و عدم توزیع یکسان اطلاعات در تمامی بخش ها دست و پنجه نرم کنند. این چالش ها با حجم گسترده داده ها و منابع در این صنعت تشدید می شوند. برای آنکه ذینفعان به طور کارآمد روی پروژه ها کار کنند، شرکت ها به یک پایه محکم، یک منبع واحد حقیقت نیاز، دارند. این پایه را می توان با ساخت و ساز پیوسته ایجاد و نگهداری کرد. ساخت و ساز پیوسته برابر است با داده ها، گردش کارها و فناوری یکپارچه و متصل. ساخت و ساز پیوسته، اطلاعات ، فرایندها و افراد را در یک محیط داده مشترک جمع می کند. همچنین، تصمیم گیری موثر را اعم از اینکه در حین عملیات روزمره اتفاق بیفتد یا بخشی از برنامه استراتژیک بلند مدت باشد تقویت می نماید. برای شرکتهایی که واقعا می خواهند افراد خود را قادر سازند آگاهانه ترین تصمیمات ممکن را بگیرند، ساخت و ساز پیوسته راه حل است.


پیشرفت نوآوری در ساخت و ساز  

صنعت ساختمان درست در مقابل چشمان ما در حال تکامل است. اطمینان داریم که این 7 نوآوری امروزه و در آینده در صنعت ساختمان بسیار ارزشمند خواهند بود.